1. Strona główna
  2. Wentylacja
  3. Zalety wentylacji sterowanej zapotrzebowaniem

Najbardziej wydajny sposób na połączenie wysokiej jakości powietrza i oszczędności energii.

 

Powszechnie przyjmuje się, że większość urządzeń do dystrybucji wody działa na żądanie, a nie stale. Dlaczego więc miałoby być inaczej w przypadku wentylacji w której każdy metr sześcienny świeżego powietrza ogrzewanego w trakcie sezonu grzewczego ma znaczący wpływ zarówno na koszty jak i środowisko naturalne?

Koncepcja wentylacji sterowanej zapotrzebowaniem opiera się na dostarczaniu mieszkańcom odpowiedniej ilości świeżego powietrza, gdy tego potrzebują, tam gdzie jest to przydatne. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu przepływem powietrza oszczędza się energię za każdym razem gdy potrzeba wymiany powietrza jest niewielka lub nie występuje w cale, co może stanowić więcej niż połowę czasu w ciągu doby. Dla określenia wskaźnika decydującego o intensywności wymiany powietrza, wykorzystuje się emisję zanieczyszczeń związanych z metabolizmem człowieka oraz procesami będącymi efektem użytkowania pomieszczeń.

W każdej chwili wentylacja sterowana zapotrzebowaniem zapewnia optymalne zużycie energii i wysoką jakość powietrza w sposób w pełni zautomatyzowany. . Każdy system wentylacyjny Aereco został zaprojektowany w oparciu o koncepcję wentylacji sterowanej zapotrzebowaniem, która poza tym, że jest szczególnie skuteczna dla wygody użytkownika, ma wiele innych korzyści.

Efektywniejsza wymiana powietrza dla większego komfortu

Systemy wentylacji sterowanej zapotrzebowaniem Aereco zapewniają wentylację tam gdzie jest ona najbardziej potrzebna, co w dużej mierze przyczynia się do poprawy jakości powietrza w mieszkaniach. Gdy jedno z głównych pomieszczeń jest użytkowane , wilgotność względna powietrza wzrasta; co skutkuje zwiększeniem otwarcia nawiewników a tym samym powiększeniem strumienia przepływającego powietrza. . W czasie użytkowania pomieszczeń pomocniczych (kuchni, łazienki, toalety, itp.) powstają szybko duże ilości pary wodnej; kratki wyciągowe otwierają się w większym stopniu , co zwiększa przepływ powietrza tak by szybciej pozbyć się zanieczyszczonego powietrza.

Ochrona przed wilgocią

Codzienne użytkowanie kuchni i łazienki prowadzi do zwiększenia wilgotności względnej , co może prowadzić do skraplania się pary wodnej, co w pewnych warunkach sprzyja rozwijaniu się pleśni. Gdy wilgotność względna niebezpiecznie wzrasta, kratki wyciągowe HIGROsterowane otwierają się szybko , aby usunąć nadmiar wilgoci i wyeliminować ryzyko skraplania.

Zmniejszone i kontrolowane zużycie ciepła

W wielu budynkach mieszkalnych wentylacja odpowiada za istotną utratę ciepła , czasem nawet za 50%. Chociaż dotyczy to większości tradycyjnych instalacji wentylacyjnych, systemy Aereco oszczędzają ciepło w nieużytkowanych pomieszczeniach i mieszkaniach, automatycznie zmniejszając strumień przepływającego powietrza.

Dodatkowe korzyści

In addition to combining indoor air quality and energy savings optimisation, demand controlled ventilation demonstrates many indirect benefits resulting from the reduction of average airflow:

• Zmniejszony średni pobór mocy wentylatora wyciągowego sterowanego zapotrzebowaniem

Gdy średnie natężenie przepływu powietrza jest mniejsze, systemy wentylacji sterowanej zapotrzebowaniem pozwalają wentylatorowi wyciągowemu pracować znacznie poniżej maksymalnego przepływu powietrza, a zatem przy małym poborze mocy.

• Wolniejsze zapychanie się filtrów, przewodów wentylacyjnych nawiewników i kratek

Mniejszy przepływ powietrza prowadzi do mniejszej ilości cząstek, które mogą zapchać któryś z elementów systemu. W związku z tym przewody wentylacyjne i filtry wymagają mniejszej konserwacji, co zmniejsza pobór mocy wentylatora wyciągowego.

• Zwiększona żywotność wentylatorów wyciągowych sterowanych zapotrzebowaniem

Poprzez zmniejszenie średniego strumienia przepływającego powietrza w ciągu roku, wentylacja sterowana zapotrzebowaniem rzadziej wykorzystuje wentylator wyciągowy, a tym samym zwiększa jego żywotność. Dzieje się tak dlatego, że żywotność wentylatora wyciągowego zależy w szczególności od mocy przy której działa, a jest ona bezpośrednio powiązana ze średnim przepływem powietrza w instalacji.

• Większa możliwość dostosowania ciśnienia i przepływu powietrza dla nawiewników i kratek

W systemie zbiorczych przewodów wentylacyjnych, pracujących w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych, regulacja przepływu powietrza w kratkach wentylacyjnych pozwala uniknąć całkowitego wypełnienia przekroju przewodów wentylacyjnych nadmierną ilością powietrza, jak ma to miejsce w przypadku systemu wentylacji ze stałymi strumieniami przepływającego powietrza. W ten sposób pomieszczenia lub mieszkania w których jest mniejszy przepływ powietrza zwalniają przestrzeń w przewodach dla powietrza z pomieszczeń wentylowanych w większym stopniu. To dodatkowa zaleta ze stosowania wentylacji sterowanej zapotrzebowaniem, optymalizacja przepływów w instalacji prowadzi do większych oszczędności energetycznych.

• Mniejszy rozmiar przewodów wentylacyjnych, tak by zyskać cenną przestrzeń

W systemach wentylacji sterowanej zapotrzebowaniem, regulacja przepływu powietrza pozwala na zmniejszenie rozmiaru przewodów wentylacyjnych. Wynika to z faktu, że w systemie zbiorczym nie wszystkie kratki wentylacyjne pracują jednocześnie w położeniu otwarcia maksymalnego. Ta właściwość została sprawdzona podczas licznych testów in-situ przeprowadzonych przez Aereco. Przewody wentylacyjne można zatem dobrać tak, aby całkowity przepływ powietrza był niższy, niż możliwy maksymalny przepływ. Jest to znaczna oszczędność w porównaniu do systemu wentylacyjnego ze stałym przepływem powietrza w którym wymiary przewodu wentylacyjnego odpowiadają maksymalnemu przepływowi. Dzięki mniejszym wymiarom przewodów wykorzystuje się mniej przestrzeni na ich zabudowanie.

Jak to działa?

Systemy wentylacji sterowane zapotrzebowaniem Aereco zapewniają przepływ powietrza, który się stale dostosowuje do potrzeb mieszkańców, dzięki czemu straty ciepła są mniejsze, poprawia się jakość powietrza i gromadzi się mniej wilgoci:

Inteligentna dystrybucja przepływu powietrza w budynku mieszkalnym

System wentylacji sterowany zapotrzebowaniem Aereco optymalizuje dystrybucję powietrza w budynku mieszkalnym: HIGROsterowane nawiewniki odpowiednio kierują powietrze do pomieszczeń w których jest ono najbardziej potrzebne. W ten sposób system ogranicza straty ciepła w pustych pomieszczeniach i zapewnia dobrą wentylację tam, gdzie jest potrzebna. Ta sama zasada jest stosowana w przypadku kratek wyciągowych sterowanych zapotrzebowaniem.

Ponieważ liczba i aktywność osób przebywających w budynkach mieszkalnym zmienia się z chwili na chwilę, tak samo jest z wymianą powietrza

Aby sprostać tym ciągłym zmianom, systemy wentylacji sterowane zapotrzebowaniem Aereco zapewniają przepływ powietrza, który jest bezpośrednio związany z poziomem zanieczyszczenia każdego budynku mieszkalnego. Wzrostowi poziomu zanieczyszczenia wewnątrz pomieszczeń zwykle towarzyszy wzrost wilgotności względnej, co powoduje otwarcie HIGROsterowanych nawiewnikó i kratek wyciągowych sterowanych zapotrzebowaniem. W mieszkaniach użytkowanych z mniejszą intensywnością , nawiewniki i kratki otwierają się w mniejszym stopniu, oszczędzając energię.

Ciśnienie i przepływ powietrza są zrównoważone

W budynkach mieszkalnych wielorodzinnych wykorzystujących pion wentylacji grawitacyjnej lub wentylację hybrydową efekt kominowy sprawia, że ciśnienie dyspozycyjne jest większe na niższych niż na wyższych kondygnacjach. System wentylacji higrosterowanej wyrównuje brak ciśnienia na wyższych piętrach, otwierając w większym stopniu nawiewniki i kratki (dla danej wilgotności), równoważąc przepływ powietrza wzdłuż pionu wentylacyjnego.